Kim chce być twoje dziecko?


Czy zastanawiałeś się kiedyś kim chce być twoje dziecko?Kim chce być twój raczkujący roczniak czy początkujący przedszkolak?

Maluszki od urodzenia do 3 roku życia chcą być jak rodzice. Rodzice to pierwsze osoby, które niemowlę obserwuje przez cały czas, a zmysł naśladowczy takiego malucha jest ogromny. Dlatego warto też mieć świadomość, że maluch nas obserwuje- co robimy, co mówimy, jak się zachowujemy i czerpie z tego wzór.

Jak się bawić? Jak najwięcej starać się go angażować w obowiązki domowe (oczywiście według możliwości- niemowlę się tylko przygląda, ale już roczniak jest w stanie nam przynosić i podać różne rzeczy) oraz dbać o swój własny rozwój, swój własny świat: co mówimy, jak mówimy oraz jakie rzeczy robimy, w jaki sposób je wykonujemy, z kim się spotykamy i w ten świat- jeśli się tylko da-angażować malucha.

Dzieci od 3 do 6 roku życia chcą być jak ktoś inny. To jest czas gdy rozwija się wyobraźnia abstrakcyjna, dzięki której maluch może zamieniać się w co tylko chce. Często takie dzieci wstają rano i na przykład oznajmiają ” jestem motylkiem”:)

Jak się bawić? Zaaranżować dla dzieci w tym wieku możliwość przebierania się, czyli ważna jest bliskość dużego lustra oraz miejsce, np. karton w którym można trzymać rzeczy do przebierania, tj. stare czapki, kapelusze, okulary, buty; fajną rzeczą jest też posiadanie w domu kredek do malowania twarzy i pozwolenie maluszkowi by się pomalował i pomalował nas ; istotne jest też by rozmawiać w taki sposób by pobudzać jego wyobraźnię:” te grzanki pływające w twojej zupie to statki, które się topią- musimy je ratować “

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *