czym zająć malucha
1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  niemowlaki,  RÓŻNOŚCI,  SPIS ZABAW

Czym zająć malucha, czyli 5 podpowiedzi na brak weny twórczej.

Mam dla was typowy post poradnikowy. Dla tych, którzy cierpią na notoryczny lub chwilowy brak weny i główkują nieustannie lub od czasu do czasu w temacie: czym zająć malucha? Dla tych, którzy nie mogą wymyslić, co zainteresuje szkraba choć na chwilę, a najlepiej by było, gdyby zainteresowało jak najdłużej. Oto 5 sposobów na wymyślenie zabaw dla malucha.

1. Sięgnij po empatię. W wymyślaniu aktywności dla malucha przyda się trochę empatii. Warto wczuć się w naszego szkraba, w to, czego potrzebuje, jakie ma możliwości oraz (to szczególnie siekrowane jest do opiekunków niemowlaków) jaki jest świat z jego perspektywy.

Dla przykładu: jeśli masz niemowlaka to połóż się na plecach, na brzuchu albo chwile poraczkuj po mieszkaniu (ale proszę, nie rób tego lepiej w towarzystwie, no chyba, że w towarzystwie swojego malucha :)) i zastanów sie, co z takiej perspektywy może być atrakcyjne. Gdy masz w domu roczniaka to zastanów się, jak możesz sprawić, by wasz dom, który zapewne teraz zwiedza nieustannie i wszystko w nim ogląda, może być dla niego atrakcyjny. Może na przykład wszystkie dolne szafki w kuchni zapełnij bezpiecznymi przedmiotami, które mógłby swobodnie wyciągać i wkładać? Jeśli masz dziecko od 2 do 4 roku życia to pomyśl, co je ostatnio kręci. Dzieci w tym wieku bardzo często mają na coś fazę: a to by tylko rysowały, a to by lepiły, a to by ciągały po domu non stop wózek dla lalek itp. Możesz pomyśleć nad alteratywą-  czymś w temacie zainteresowania, ale dającym nową wiedze i doznania. Na przykład, jeśli twój maluch lubi lepić z ciastoliny to może tym razem przygotuj mu masę plastyczną zrobioną z domowych składników (przepis tutaj).

2. Poszukaj nowości. Dzieci lubią nowości- coś czego jeszcze nigdy nie widziały, nie dotykały, nie sprawdzały jak działa. Znam osoby, które wykorzystując tę wiedzę trzymają w zanadrzu schowane przed dziećmi nowe zabawki. Wyciągają je w sytuacjach awaryjnych, kiedy koniecznie potrzebują chwili dla siebie lub nie wiedzą po prostu czym w tym momencie malucha zająć.

3. Zauważ rzecz, którą masz obok siebie. Wymyślanie zabaw dla dziecka można zacząć od zastanowienia się jaką akurat rzecz mamy pod ręką. Wystarczy coś prostego: może masz przy sobie mąkę, albo trochę ziaren lub koc? Z każdej z tych rzeczy jesteś w stanie wyczarować atrakcyjną zabawę. Z mąki możesz zrobić masę plastyczną ( spójrz tutaj), ziarna maluch może przesypywać (zerknij tutaj), a z koca jesteś w stanie wyczarować pojazd do przemieszczania się (spójrz tutaj, punt 10).

4. Zastanów się, w jakie swoje obowiązki możesz zaangażować malucha. Małe dzieci uwielbiają pomagać sprzątać, czyścić, piec, gotować… Nie brońmy im tego. Mimo, że dla nas ich pomoc jest często uciążliwa, ale maluchów taka współpraca jest świetną zabawą.

5. Sięgnij pamięcią po zabawy- klasyki. Są takie zabawy, które zawsze się sprawdzają. Tutaj jest kilka moich ulubionych. Warto mieć swoją listę zabaw, które zawsze sie sprawdzają przy waszym dziecku, które wasz maluch uwielbia. Po taką zabawę z listy sięgajmy zawsze wtedy, gdy nie mamy inwencji. I nie martwcie się w takich sytuacjach, że bawicie sie ze swoim szkrabem w tą zabawę po raz tysięczny. Najważniejszę, że się bawicie 🙂

No to dobrych zabaw życzę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *