dzieci na weselu
RÓŻNOŚCI

Dzieci na weselu

Na zdjęciu powyżej 4,5 letnia Hania tańcząca na moim weselu. Piękne ujęcie, prawda? 🙂 Ponad 2 miesiące temu wyszłam za mąż, więc dlatego teraz, jeszcze “na świeżo”,  chcę opowiedzieć wam jak to z dziećmi na weselu u nas było i podać kilka sugestii. Oprócz własnego doświadczenia, zdarzało mi się też być animatorką dla dzieci na weselu, więc kilka refleksji także stamtąd zaczerpnęłam.

Dla mnie było oczywiste, że na moim weselu będą dzieci. Nie tylko dlatego, że lubię dzieci ogólnie, ale dlatego też, że z większością maluchów moich znajomych po prostu się znamy i lubimy bardzo. Dlatego stało się jasne, że będą w tym dniu ze mną ( z nami 🙂 świętować. Sama z własnego doświadczenia wiem, że takie rzeczy dzieci pamiętają (ja sama mam trochę migawek ze ślubu mojej cioci, gdy miałam 5 lat), takie wydarzenia są dla nich przeżyciem.  Wiedziałam też, że dzieci będą podekscytowane (byście widzieli wzrok tych 4- 5 latek patrzyły na mnie ubraną w długą, białą suknie ;), że maluchy lubią tańczyć i lubią towarzystwo innych dzieci.

Ostatecznie na weselu było około 20 kilkoro dzieci, najwięcej było tych mniejszych w wieku od niemowlaka do przedszkolaka. 

I wyobraźcie sobie, że nie uszykowałam dla nich nic! Miałam plany, by coś dla nich zrobic (pięknie spisane na kartce), ale po prostu zabrakło siły w końcówce przygotowań, by o to zadbać. W ostatniej chwili wzięłam tylko dla nich z miejsca swojej pracy ikeowski zielony stół dziecięcy i kilka drobiazgów.

Przez pierwsze kilka godzin wesela na sali stał sam pusty zielony stół, bo zabawki zostały w pokoju hotelowym moich rodziców i za bardzo nie było czasu po nie pójść. Potem kogoś po nie wysłałam i  dopiero wtedy pojawiły się na stole. Nie zostały zaprezentowane dzieciom jakoś wykwintnie, po prostu worek z zabawkami położyłam na stole. Ale maluchy same się zorientowały co się dzieje i rozpakowywały worek. W mig wzięły to, na co każdy miał ochotę.

A co było w środku? O ile dobrze pamiętam było kilka:

 • książeczek
 • klocków
 • butelek wypełnionych różnymi rzeczami (spójrz tutaj)  
 • klaskaczy (czyli takie coś jak tutaj)

Butelki i klaskacze były największą atrakcją. Bo na weselu dzieci mogą robić to, co najbardziej lubią, czyli hałasować (!). Oprócz tego biegać, szaleć, wygłupiać się, obserwować i jak Hania na zdjęciu wirować w nowej sukience. 🙂

Jak ktoś potrzebuje więcej podpowiedzi na to, co można zaproponować dzieciom na weselu, to tutaj kilka pomysłów:

 • muzyka, tańce i wygibasy z rodzicami (większość dzieci uwielbia tańczyć i szaleć, a jeszcze jak może to robić z rodzicami to są w siódmym niebie)
 • zabawy z chustą animacyjną- wachlowanie nią, podrzucanie piłeczek, chowanie się pod nią
 • większym dzieciom można zaproponować konkurs na narysowanie państwa młodych
 • wspólne tańce ( “chocolate choco, choco”, “Kaczuszki”, “Waka”)
 • wszystkie dzieci mogą się zaangażować w zrobienie wspólnej laurki dla państwa młodych
 • stolik plus kredki plus kartki
 • pudełko z rzeczami do przebierania: jakieś kapelusze, szale, okulary śmieszne
 • instrumenty (np. butelki z ryżem, czy bębenki)
 • samolociki z papieru (spójrz tutaj)
 • balony, balony- grzechotki (z kilkoma ziarenkami ryżu czy grochu w środku)
 • bańki!- są super, ale na zewnątrz, bo w pomieszczeniu po nich może być potem mokra, śliska podłoga
 • będąc animotarką na weselu składałyśmy z długich balonów miecze, pieski i tym podobne; bardzo fajna atrakcja, ale raczej w sytuacji, gdy mamy kogoś do animacji dzieci, albo kogoś kto przygotuje nam je wcześniej dla (więcej balonów niż jest dzieci- bo balony pękają! :))

Na koniec dodam, że zaobserowowałam, że czasem większym problemem są starsze dzieci- nastolatkowie, niż maluchy. Oni się często nudzą. Warto wszystkie dzieci w takim wieku posadzić przy jednym stole. Dać im jakieś zadanie do wykonania, albo zagadki. Albo po prostu zostawić w domu pod opieką innego dorosłego, jeśli się tak da 🙂

A było u was na weselu? Były dzieci? Organizowaliście dla nich jakieś atrakcje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *