1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  SPIS ZABAW

Ęce pęce

To jest zabawa z serii: siedzę z maluchem w kolejce u lekarza i nie wiem czym go zainteresować, by siedział przy mnie w miarę spokojnie. Albo poznaje nowe dziecko i chce je przekonać do siebie, by się mnie nie wstydziło. Zabawa stara jak świat- znam ją z dzieciństwa swojego, a Wy?

Do zabawy potrzebne są:
– ręce- nasze i/lub dziecka
– jakiś mały przedmiot mieszczący się w dłoni (dobrze by był atrakcyjny dla malucha)

Wersja łatwiejsza: dorosły lub dziecko chowa mały przedmiot w dłoni i mówi “ęce pęce, w której ręce?”. Obserwator musi pokazać lub powiedzieć, w której ręce jest przedmiot.
Wersja trudniejsza: osoba chowa przedmiot w ręce za swoimi plecami, po czym wyciąga dłonie przed siebie i też pyta “ęce pęce”, w której ręce?
Potem można się zamienić. To nie my chowamy, ale chowa dziecko.
Zaletą tej zabawy jest, że można ją robić wszędzie. W czasie zabawy ukazanej na zdjęciu poniżej nie miałam za bardzo co schować, więc zdjęłam po prostu swój pierścionek zaręczynowy i go ukryłam w dłoni.
W zabawę tą bawimy się z dziećmi od około 1,5 roku życia, ale najbardziej bawi maluchy około 2-3 roku.  Można próbować wcześniej, ale najczęściej dzieci dopiero w tym wieku są w stanie zaangażować się w tą grę- rozumieć dokładnie jej zasady.
Aktywność ta rozwija pamięć, ćwiczy motorykę małą (czyli ruch dłoni i palców) i koncentrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *