niemowlaki,  Psychologii rozwoju,  TEORIA,  Zabawy

3 fakty o zabawie niemowlaka

Jak bawi się niemowlę? Trzy interesujące i przydatne informacje na temat zabawy malucha.

Dzisiejsi rodzice czasem od rocznego dziecka oczekują zabawy na poziomie 7 latka- tak stwierdziła moja koleżanka i zachęciła mnie, bym napisała coś o tym, w jaki sposób bawi się dziecko w danej grupie wiekowej.  Czasem odnoszę wrażenie, że nasze niemowlęta są często wręcz zasypywane ogromną ilością zabawek . Rodzice denerwują się, że dwoją się i troją i przeszukując internet w poszukiwaniu atrakcji dla dziecka, a dla niego bardziej atrakcyjny jest  odkurzacz, wodzenie wzrokiem za rodzicem, czy szczekające psiaki.

Wiek niemowlęcy to czas, w którym zabawa dziecka jest na bardzo elementarnym poziomie. Jednak z każdym miesiącem będzie ona coraz bardziej skomplikowana, urozmaicona, aż do momentu wieku przedszkolnego- wtedy mamy do czynienia z tzw. wiekiem zabawy.  To czas, w którym zabawa jest dla dziecka całym życiem- jest bardzo urozmaicona, atrakcyjna- używa do niej wyobraźni abstrakcyjnej, empatii, komunikacji, umiejętnościi społecznych.

Trochę lat minie zanim ten wiek zabawy nastąpi, póki co nasze maluszki bawią się w bardzo prosty sposób, przez relację z nami, przez zmysły i przez manipulowanie przedmiotami. Ponadto niemowlęta nie potrzebują wiele zabawek, ja nawet wysnułabym tezę, że niemowlęta nie potrzebują żadnych zabawek.  Dla poparcia tych słów, przywołam  3 fakty dotyczące zabawy małego dziecka.

1 fakt: Szwajcarski psycholog Jean Piaget nazwał pierwszy okres rozwoju dziecka czasem rozwoju senoryczno-motorycznego. Dziecko poznaje świat poprzez zmysły, interesuje go wszystko, co może dotknąć, zobaczyć, poczuć, doświadczyć. Na początku z pomocą dorosłego, a potem, gdy rozwiną się jego umiejętności lokomocyjne samodzielnie. To nie czas na zabawy z wyobraźnią, gry słowne i wymyślone historyjki. To co faktyczne, a nie fikcyjne interesuje maluszka.

Co to oznacza? W pierwszym półroczu życia dziecka, kiedy dziecko nie jest zbyt mobilne, zapewnij mu wiele zabaw zmysłowych. np. mów do niego z różną głośnością, zmieniaj sposób mówienia, śpiewaj śmiesznymi głosami, podawaj mu różne rzeczy do wąchania, jak cynamon, kawę, cytrynę, kokos…, zmieniaj mu często ustawienie łóżeczka, by widziało z niego co rusz inny widok. A gdy zacznie się przemieszczać, zapewnij mu przestrzeń do bezpiecznego penetrowania okolicy, co jakiś czas zapewnij mu atrakcje: coś do  gonienia, pchania, czy obserwowania, takie jak balony, koce, poduszki, rzucone na ziemi, czy turlającą sie piłkę.

2 fakt:  Wiek niemowlęcy to czas zabawy manipulacyjnej. Jeśli masz w domu niemowlę to wiesz, że jego ulubionym zajęciem jest wkładanie wszystkiego do buzi (dlaczego to robi? Zerknij tutaj). Największą przyjemnością malucha jest trzymanie rożnych rzeczy w ręce, wkładanie ich do buzi, potrząsanie, przekładanie, uderzanie o siebie, zrzucanie  (wymieniłam te czynności chronologicznie). Co ciekawe- w czasie niemowlęcym traktuje wszystkie przedmioty w taki sam sposób, nie używa ich w sposób ich przeznaczenia (chcesz wiedzieć więcej? spójrz tutaj )

Co to oznacza? Nie kupuj niemowlakowi nowej zabawki tylko sprawdź co z  tego co masz w domu byłoby atrakcyjne i bezpieczne dla dziecka do manipulacji. Może drewniana łyżka,  kubek plastikowy, drewniany wazonik, apaszka, czy duże korale, butelka plastikowa….?

3 fakt: Chce poznawać świat z mamą! Maluszek w pierwszym roku życia jest uzależniony od  obecności osoby dorosłej. Dotknie to, co poda mu inny człowiek, zobaczy to, co mu pokaże. Oczywiście z czasem się to zmienia, posiada coraz większe umiejętności, które pomagają mu w radzeniu sobie samemu, ale wciąż potrzebuje nie zabawek, ale przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa, bliskości, opieki, pielęgnacji, nawiązywania kontaktu z innymi dorosłymi i w ogóle innymi ludźmi. Uczy się przez naśladowanie, oglądanie, przyglądanie się temu, co oni robią. Dzięki temu poznaje jak funkcjonuje świat.

Co to oznacza? Zmiast kupienia kolejnej zabawki lepiej przeznaczyć czas na wspólne śpiewanie, tańce, rozśmieszanie dziecka, spotkanie się z inną mamą z maluchem w podobnym wieku…

Dobrej zabawy!

Po inne pomysły na zabawę, zerknij tutaj:

Proste, przyjemne i rozwijające zabawy z maluchem 

Jak rozśmieszyć niemowlaka

3 sprzęty domowe gwarantujące świetną zabawę niemowlakowi

Butelka plastikowa- 5 zabaw dla niemowlaka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *