historia tysowania
Psychologii rozwoju,  TEORIA

Historia bazgrołów, czyli kilka słów o rysunkach małych dzieci.

Twoje dziecko dostaje po raz pierwszy do ręki kredki i papier. Zamiast pięknego obrazka maluch stawia na kartce przypadkowe dwie kreski i kropkę ( jak dobrze pójdzie! :). Koniec rysowania. Gratuluję. Twój maluch wszedł właśnie w fascynujący świat rysowania i aktualnie jest w fazie tak zwanych bazgrot. Są one pierwszym stadium rysowania u dzieci. Ten okres trwa od około 1 roku i 3 miesięcy do około 3-4 roku życia dziecka.

Kredki, kartki papieru, kolorowanki- to wszystko kojarzy się z dzieciństwem. Rysowanie wydaje się bardzo banalnym zadaniem, ale zanim dziecko do niego przystąpi musi nabyć wiele umiejętności, m.in. umiejętność siedzenia, trzymania, kontrolowania ruchów rąk, koordynacji ręka- oko, naciskania, skupienia. Zwykle malowanie/ rysowanie ma początek po pierwszym roku życia (aczkolwiek pierwsze bazgroty mogą już powstać u dzieci 9-10 miesięcznych). Sam początek jest zależny od okoliczności i warunków, w których rozwija się dziecko.

Przez pierwsze miesiące (czasem długie miesiące!) nie występuje w dziecka takie stricte rysowanie, które z rysowaniem kojarzymy (dziecko siada z kredkami w dłoni przy stoliku z zamiarem narysowania np. kotka i tego kotka maluje). Na początku mamy do czynienia raczej po prostu z wyrazem autoekspresji. Najpierw wprawia malucha w zachwyt ruch ręki, który przynosi zmiany w otoczeniu. Kredka, którą się trzyma, naciska, pcha, ciągnie zostawia ślady na kartce.  Maluszek zaczynający rysowanie nie ma świadomości formalnej i artystycznej tego co robi (czyli nie wie, co maluje i że coś te namalowane kreski artystycznie wyrażają). Występuje u niego sama radość wynikająca z ruchu narzędzia rysującego i zmian w otoczeniu.

Właśnie wtedy w rozwoju dziecka pojawia się etap bazgrot. Są to te wszystkie formy graficzne, które znamy z pierwszych rysunków naszych pociech, czyli kropka, linia prosta, kropkowana, ząbkowana, spirala itp. Bazgranie to jeden z przejawów aktywności, inicjatywy, samodzielności działania małego dziecka. Jest to działanie intencjonalne, chociaż zupełnie spontaniczne i przypadkowe.

Na ogół dzieci bazgrzą po papierze z dużym rozmachem i intensywnością, słabe bazgroty występują u dzieci najmłodszych. Na początku maluch kredkę trzyma w garści, a ręka porusza przez ruch w stawie łokciowym i ramieniowym, a nie dłoni. Dopiero około 3 roku życia dziecko jest w  stanie nauczyć się prawidłowo trzymać przedmiot do rysowania i kontrolować ruchy palców i dłoni. Z chosu lini zaczyna wtedy powstawać jakiś ład. Przełomem w rysowaniu jest narysowanie koła (maluch umie to mniej więcej w wieku od 2,5 do 3 lat) .

Dziecko w wieku około 3 lat umie świadomie rysować kreski, kropki i koła. To już dobra baza do narysowania obrazku ( czyli przejścia do kolejnego etapu, zwanego “schemat prosty”).

Niedługo ciąg dalszy- kilka słów o tym, jak wspierać rozwój rysowania u dzieci!

Zachęcam, zmalujcie coś dzisiaj razem ze swoim dzieckiem! 🙂

Żródła:

Anna Drewecka, Dzisiaj narysuję… : rozwój plastyczny dziecka,  Gdynia 2014.

Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, p.red. Marii Żebrowskiej, Warszawa 1975.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *