niemowlaki,  Wychowania

Jak manipuluje niemowlę?

Czy wiesz w jaki sposób niemowlę manipuluje rzeczami, które dostaje do ręki?

Manipulacja to zdolność chwytania i operowania przedmiotami. Gdy maluszek zaczyna nabywać kolejno etapy świadomego chwytania (chwytu dowolnego, dłoniowy, pęcetowy itd.) automatycznie zdobywa możliwość coraz większej manipulacji przedmiotami. Odkrywa nowy sposób i rodzaj zabawy- operowanie rzeczami.

Wtedy naszym głównym zadaniem jest dostarczenie w zasięgu ręki dziecka przedmiotów, które mogłoby bezpiecznie chwycić.

Ta elementarna umiejętność ma 2 etapy:

Pierwszy etap odbywa się w drugiej połowie niemowlęctwa i jest to manipulacja niespecyficzna. To w czasie tego etapu maluch wszystko bierze do buzi, przekłada z ręki do ręki, wyrzuca z dłoni, uderza jedno o drugie. I nie ma to znaczenia czy jest to szczotka do włosów, telefon czy łyżka. Wszystko traktuje w taki sam sposób.

W drugim roku życia maluch zdobywa kolejny etap wtajemniczenia, czyli manipulację specyficzną . Oznacza to, ze wykorzystuje przedmioty zgodnie z przeznaczeniem. Gdy maluch dostanie do ręki szczotkę zacznie się nią czesać, gdy telefon to przyłoży do ucha i będzie udawało, że dzwoni, a gdy łyżeczkę, będzie karmić mamę.

Przyjrzyj się i spójrz, na jakim etapie jest twoje niemowlę?

Jeśli jest na etapie manipulowania niespecyficznego- jak najwięcej podawaj mu różnorodnych przedmiotów, daj mu przestrzeń na poznawanie ich i swobodne manipulowanie. Uzbrój się też w cierpliwość jak wszystkie przedmioty, które dostanie do ręki będzie zrzucał z wysokości, lub uderzał o siebie. To jest przejściowe 🙂

Jeśli Twoje dziecko jest na etapie manipulowania specyficznego- to wtedy gdy coś mu dajesz do ręki to automatycznie też pokazuj do czego służy. To jest etap, w którym dziecko bardzo cieszy się z naśladownictwa. Niech spróbuje powtórzyć te gesty (czesania, karmienia, otulania itd. na swoje zabawki- misie, auta itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *