1-2 lata,  2-3 lata,  niemowlaki,  Psychologii rozwoju,  RÓŻNOŚCI,  SPIS ZABAW

Kim chce być twoje dziecko?


Czy zastanawiałeś się kiedyś kim chce być twoje dziecko?Kim chce być twój raczkujący roczniak czy początkujący przedszkolak?

Maluszki od urodzenia do 3 roku życia chcą być jak rodzice. Rodzice to pierwsze osoby, które niemowlę obserwuje przez cały czas, a zmysł naśladowczy takiego malucha jest ogromny. Dlatego warto też mieć świadomość, że maluch nas obserwuje- co robimy, co mówimy, jak się zachowujemy i czerpie z tego wzór.

Jak się bawić? Jak najwięcej starać się go angażować w obowiązki domowe (oczywiście według możliwości- niemowlę się tylko przygląda, ale już roczniak jest w stanie nam przynosić i podać różne rzeczy) oraz dbać o swój własny rozwój, swój własny świat: co mówimy, jak mówimy oraz jakie rzeczy robimy, w jaki sposób je wykonujemy, z kim się spotykamy i w ten świat- jeśli się tylko da-angażować malucha.

Dzieci od 3 do 6 roku życia chcą być jak ktoś inny. To jest czas gdy rozwija się wyobraźnia abstrakcyjna, dzięki której maluch może zamieniać się w co tylko chce. Często takie dzieci wstają rano i na przykład oznajmiają ” jestem motylkiem”:)

Jak się bawić? Zaaranżować dla dzieci w tym wieku możliwość przebierania się, czyli ważna jest bliskość dużego lustra oraz miejsce, np. karton w którym można trzymać rzeczy do przebierania, tj. stare czapki, kapelusze, okulary, buty; fajną rzeczą jest też posiadanie w domu kredek do malowania twarzy i pozwolenie maluszkowi by się pomalował i pomalował nas ; istotne jest też by rozmawiać w taki sposób by pobudzać jego wyobraźnię:” te grzanki pływające w twojej zupie to statki, które się topią- musimy je ratować “

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *