2-3 lata,  3-4 lata,  SPIS ZABAW

Mój prywatny hit! Ekspresowa masa plastyczna.

Przedstawiam wam mój prywatny zabawowy hit. Jeśli chcę czymś zająć maluchy w wieku od 2 do 4 lat, lub gdy idę pilnować znajome dzieci albo gdy widzę, że szkraby, którymi się zajmuje potrzebują wyciszenia, to zawsze wtedy sięgam po jakąś masę plastyczną. Dla mnie najlepsza masa plastyczna to ta zrobiona ze składników spożywczych, które mamy pod ręką. Moim ideałem jest… ciasto na pierogi! 🙂

Jest tak z kilku powodów: jej składniki są pod ręką w każdej kuchni, masa jest plastyczna- łatwo się rozciąga, jest delikatna w dotyku i bez problemu się ją formuje w różne kształty, składniki są zjadliwe, więc nie strach, jeśli maluch postanowi ją spróbować oraz ostatnie, ale wcale nie najmniej ważne- robi się ją ekspresowo.

Do zrobienia masy potrzebne są:

mąka pszenna
olej
woda

Do miski wsypujemy mąkę, dodajemy odrobinę oleju (ja najczęściej dodaję około 1 łyżkę) i potem dolewamy wodę, tak by uzyskać z tego zwarte ciasto). Żeby mieć masę kolorową  musimy zabarwić wodę przed dodaniem jej do mąki- ja farbuje dwoma sposobami, albo barwnikiem spożywczym (polecam ten w tubce- dra oetkera, lub po prostu zanurzam w wodzie kawałek bibuły).

Gdy masa gotowa to daję ją dziecku i przez chwilę bawię się z maluchem pokazując mu jej możliwości- robimy wspólnie kulki, rozciągamy, wałkujemy itp. Potem zostawiam go z masą, niech się bawi sam. Gdy się już trochę tą aktywnością znudzi to dodaje mu przedmioty takie jak nożyk plastikowy/drewniany, łyżka, nakrętki, ziarenka fasoli czy grochu lub foremki, kubki, co tylko przyjdzie do głowy i jest pod ręką. Dziecko dzięki tym pomocom odkrywa kolejne właściwości tej masy i zajmuje się nią jeszcze dłużej. Bardzo polecam, spróbujcie.

Zabawa ta wycisza malucha, uczy koncentracji i skupienia, ćwiczy motorykę małą oraz wyobraźnię.
Idealna dla dzieci dopiero od 2go roku życia!! Dzieci w tym wieku, gdy dostaną masę do rąk to są w stanie spędzić na zabawie z nią nawet…godzinę. Serio 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *