1-2 lata,  SPIS ZABAW

Pokaż mi, gdzie jest…. ?

Często rodzice mnie pytają czym mogą zająć roczniaka.  Takie szkraby z jednej strony są spragnione obecności rodzica i wspólnej zabawy z nim,a  z drugiej strony łatwo u nich o rozkojarzenie, wszystkiego są ciekawe, mają mnóstwo energii, nie mogą usiedzieć w miejscu, nie umieją się długo skoncentrować na jednej rzeczy. To faktycznie ciężki czas na wspólne zabawy. Ale znam taką zabawę, która je zawsze wciąga i koncentruje.

Ja ją nazywam: pokaż mi, gdzie jest…. (klocek, kurteczka, mydło itepe itede)?

Maluchyw  tym wieku mają coraz lepszą pamięć. Codzienna obserwacja działań rodziców też przynosi skutki i roczniaki są już najczęściej doskonale zorientowane gdzie  co się w  domu znajduje. A jeśli jeszcze czegoś nie wiedzą, to zaraz sie dowiedzą. Ku rozpaczy rodziców, otworzą każdą szafke i powyciągają z niej wszystko co się da. Włożą palce w każdą dziurę w ścianie i wejdą do każdego kąta.

Nie denerwujcie sie tym faktem za bardzo, to czysta ciekawość świata. 🙂

Za to spróbujcie ich ciekawość świata wykorzystywać i przemienić w zabawę-Bawcie się nieustannie w Pokaż mi, gdzie jest?! czyli ciągłymi pytaniami, oczekiwaniem na odpowiedź, wynajdywaniem zagadek.

Maluch bedzie miał olbrzymia frajdę- bo w końcu zna odpowiedź na pytanie i może ją zakomunikować (choć najczęściej jeszcze niewerbalnie, ale to zawsze coś).

Zabawa Pokaż mi! ma wiele opcji:

  • w końcówce wieku niemowlęcego wieku zaczyna się ta zabawa od prostego pytania: pokaż, gdzie jest mama?, gdzie jest tata?, gdzie babcia?
  • roczniaki możecie nieco wykorzystywać i prosić o różne rzeczy  (przynieś tacie pilota:), daj mamie kapcie, zanieś pieluchę do kosza) i cieszcie się; radość dziecka z pomocy rodzicom mija z wiekiem 😉
  • jeśli maluch w tym wieku został starszym bratem lub siostrą angażujcie go do różnych prozaicznych czynności, które wykonujecie przy młodszym rodzeństwie, typu: przynieś krem do pupy, podaj pieluszkę; maluchy w tym wieku są bardzo zadaniowe;
  • w czasie zabawy zabawkami pytaj często malucha malucha o położenie różnych przedmiotów- gdzie jest klocek?, gdzie schowałaś lalę?, posadzisz misia obok żyrafy?
  • książeczki- no cóż, roczek to nie jest czas na czytanie długich baśni, nawet czasem maluch w tym wieku nie da nam przeczytać kilku zdań; najlepiej więc z nim po prostu je oglądać i pytać nieustannie o rzeczy na ilustracjach: gdzie jest miś, gdzie jest auto….

Wasze roczniaki lubią takie zabawy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *