rozśmieszanie
1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

Zrób z siebie głupka! Sposób na odstresowanie i budowanie więzi.

Mówiąc wprost, chcę was dzisiaj namówić, byście zrobili z siebie głupka przy dziecku. Nie raz nie dwa, ale najczęściej jak się da! Bo jak mówi Lawrence J.Cohen (szerząc ideę “rodzicielstwa przez zabawę): “Jednym z moich ulubionych sposobów na dotarcie do dziecka jest rezygnacja z godności osobistej” 🙂

I potem dodaje:

“Odkryłem, że najlepszym sposobem na rozśmieszenie dzieci jest udawanie głupka ( tak, dorośli też się z tego śmieją). Śpiewam wtedy śmieszne piosenki, cały czas się przewracam, tańczę dookoła i w ogóle wychodzę na totalnego idiotę.” I podsumuje: “Musiałem sporo się natrudzić, żeby zostać ekspretem w sztuce rezygnowania z godności osobistej.”

Co z tego wynika? Rodzicu, bądź zachowuj się czasem głupio przy dziecku. Nie bądź wciąż sztywny, marudny, wymagający. Rozluźnij się i rób głupie rzeczy. Spytasz: jakie? Już podpowiem! Wybierz co Ci się sposoba.

Przypomniałam sobie, że gdy na początku mojej drogi zawodowej byłam nauczycielem tańca i prowadziłam grupy taneczne, m.in. w przedszkolu to ulubioną zabawą maluchów z przedszkola było tańczenie w przyspieszonym tempie nauczonych ruchów. Tańczyliśmy je tak szybko, że aż wszyscy się gubili w tym co mają tańczyć (łącznie ze mną). Czasem,  gdy sprawdzałam listę obecności poinformowałam ich, że teraz będę mówiła po marsjańsku i przez chwilę mówiłam do nich gadając jakieś wymyślone słowa, śmiesznie je akcentując i będąc przy tym szalenie poważna. Maluchy chichotały.

Jakiś czas temu pisałam wam o tym, jak rozśmieszyć niemowlaka (spójrzcie tutaj). Zdradzę wam, że te pomysły na rozśmieszanie sprawdzają się nie tylko na niemowlakach. Są też dobre dla nieco starszych dzieci. Przy nich można poszaleć jeszcze bardziej, czyli rozwinąć te zabawy o dodatkowe elementy. Oto lista prosto Wyższa Szkoła Rozśmieszania 🙂

zrobić coś na opak: np. wkładać sobie śmieszne rzeczy na głowę (rajstopy?;)

być nieporadnym (niech wszystko wypada ci z rąk)

nie wiedzieć podstawowych rzeczy ( do czego służy kubek? )

potknąć się

gonić

przesadnie się bać, wstydzić, być dumnym itp.

zamieniać się w różne stwory

śmiesznie tańczyć

robić coś w przesadny sposób

odpowiadać w dziwnym języku

dziwnie mówić

gadać głupoty

śmiesznie chodzić

łaskotać!

Niech nasze dzieci śmieją się jak najwięcej. I my także. Bo trudno udając głupka, w końcu nie zaśmiać się samemu. A co nie jest lepszym lekarstwem na odstresowanie rodzica jak rozśmieszenie go i wyluzowanie?

Lawrence ma więc dla was taką propozycję:

“Aby zaspokoić potrzeby wszystkich członków rodziny, najlepiej zarezerwować czas na pełną energii zabawę połączoną ze śmiechem. Dzięki temu ciężko pracująca mama lub tata mają okazję się zrelaksować, dziecko otrzymuje czas na żywiołową zabawę, a wszystkim udaje się odbudować więzi”

Dajcie znać, co rozśmiesza wasze maluchy? Jakie macie sposoby na rozśmieszenie ich?

Wszystkie cytaty zamieszczone w tym artykule pochodzą z książki “Rodzicielstwo przez zabawę” autorstwa Lawrence J.Cohen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *