brudzące zabawy- mąka na stole
1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  SPIS ZABAW,  TEORIA,  Zabawy

Kilka sposobów na brudzące i bałaganiające zabawy

Uwielbiam bawić się z maluchami w zabawy, które brudzą i bałaganią! Terapeuci SI zachęcają do takich zabaw. Mówią, że one świetnie stymulują zmysł dotyku. Ponadto uczą koordynacji wzrokowej- ruchowej, koncentracji, pobudzają wyobraźnię… Zawsze w zachwyt mnie wprawia widok dzieci angażującyh się w takie zabawy. Wasze szkraby lubią takie aktywności?

Tylko tutaj pojawia się jeden szkopuł. Jak wspierać w rozwoju i uszczęśliwić dziecko i jednocześnie (nazwijmy rzeczy po imieniu:) nie zdemolować domu? Ja mam kilka swoich sposobów. Podzielę się z wami tymi, które wypróbowałam podczas pracy z dziećmi i tym, co znalazłam na fajnych blogach.  A wy znacie jakieś sposoby?

  • Ja osobiście najczęściej w swojej pracy używam wanienki do kąpieli dla niemowląt; jest na tyle duża, że może się bawić przy niej na raz kilkoro dzieci; wykorzystuje ją do mas, do sypkich zabaw: np. przesypywania ziaren, czy lepienia w rozgotowanym ryżu. To ją właśnie najczęściej możecie zobaczyć w zdjęciach- migawkach z mojej pracy na fanpagu Ozabawie.

brudzące zabawy wanienka dla niemowląt

  • Czasem używam też większej miski, zwanej często miednicą; szczególnie lubię ją do zabaw z wodą, typu: “utonie, czy uniesie się na wodzie?”, albo do robienia bąbelków rurką

brudzące zabawy- miska

  • Niekiedy używam też zwykłych misek kuchennych- szczególnie wtedy, gdy chce, by dzieci bawiły sie pojedynczo

brudzące zabawy- miski małe

  • Gdy zabawa jest spontaniczna, nieplanowanana to odbywa się gdziebądź: na ziemi, na stole, krześle; najwyżej odkurzacz i ścierka pójdą potem w ruch- trudno.

brudzące zabawy- mąka na stole

Tyle z moich doświadczeń. Kilka pomysłów mam też od innych blogerek:

  • popularne są dość duże i w miarę głębokie pojemniki:  np. pojemnik na pościel z ikei

brudzące zabawy- pudło z ikea

Źródło zdjęcia tutaj

Źródło zdjęcia tutaj

  • Świetnym pomysłem jest zabawa w łazience. Najczęściej jest miejsce w domu, które najłatwiej się sprzata i jest najbardziej odporne na zmocznenia i zabrudzenia. Wydaje się, że szczególnie wanna lub brodzik w prysznicu jest miejscem idealnym do brudzących zabaw.

brudzące zabawy- wanna  Źródło zdjęcia tutaj

Jeszcze kilka podpowiedzi:

  • do brudnych zabaw polecam ubrać dziecko w ubrania, które bez żalu może pobrudzić, albo po prostu zostawić je w majteczkach lub pieluszce
  • do sprzątania po takich zabawach przydadzą się odkurzacz, albo zwykła ścierka z wodą, warto mieć pod ręką też mokre chusteczki
  • przyda się też folia malarska by zabezpieczyć teren, szczególnie tym, którzy zabawy urządzają np. w salonie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *