bańki mydlane
1-2 lata,  2-3 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

Tajna broń rodzica!

Czasem są takie dni, że ciężko opanować i zintegrować grupę dzieci, albo maluch, z którym jestem na spacerze marudzi.   Mam wtedy zawsze pod ręką moją tajną broń. Małą, tanią (1,50 zł! :), którą łatwo mieć zawsze pod ręką w torebce. Niby banalna rzecz, ale za to o dużej mocy rażenia 🙂

Mowa o bańkach! Uwielbiam je za uniwersalność. Można je używać na zewnątrz i wewnątrz, spodobają się niemowlakiem, niesfornym dwulatkom i znudzonym przedszkolakom; także dzieciom w szpitalu i w podróży. Opakowanie tych najzwyklejszych baniek jest lekkie, więc można je mieć pod ręką.

No i naprawdę mogą rozchmurzyć  szare dni w naszym ogarniętym już często jesienną chandrą domu.

Jak się bawić bańkami? 

(zabawy są przedstawione chronologicznie, czyli po kolei- od zabaw z niemowlakiem do zabaw z przedszkolakiem)

1. Dmuchanie baniek przez rodzica

Maluszek ćwiczy wzrok, gdy bańka rozbije mu się na uchu, nosie i rączkach to przy okazji ma też doznania sensoryczne, a gdy z czasem  będzie próbował dotknąć rączkami baniek, ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową.

2. Bańki plus wiatrak 

To jest moja ulubiona zabawa dla grupy dzieci, ale znudzonemu maluszkowi, który potrzebuje nowych atrakcji w domu też przypadnie do gustu. Wiem, że czas na wiatraki w domu już minął (mój został przetransportowany do piwnicy), ale mimo wszystko chcę was zachęcić do wyciągnięcia go (gdziekolwiek on jest) i chwili zabawy. Nie trzeba dmuchać baniek, wystarczy podłożyć zanużony w płynie patyczek pod wiatrak i efektem tego będzie całe pomieszczenie wypełnione bańkami! Widok rozkoszny 🙂

3. Dmuchanie baniek przez dziecko- rodzic trzyma butelkę 

Świetne przygotowanie do mowy. Roczne maluszki już będą chętne do tego zadania.

4. Dmuchanie baniek przez dziecko- dziecko trzyma także butelkę 

Dziecko uczy się kontrolować swoje ruchy, bo musi trzymać tak, by nie wylać płynu do baniek.

5. Dwa zestawy baniek-jedna osoba dmucha, druga łapie bańki na patyczek.

2- 3 latki powinny sobie już poradzić z tą zabawą. Jak w tytule- jedna osoba (rodzic lub dziecko) robi bańki, a druga osoba łapie je na patyczek do baniek. Można tą zabawę oczywiście wykonywać też pojedynczo- robić bańki i potem od razu spróbować je łapać na patyczek.
Czy wasze maluchy też tak lubią bańki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *