bańki mydlane
1-2 lata,  2-3 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

Tajna broń rodzica!

Czasem są takie dni, że ciężko opanować i zintegrować grupę dzieci, albo maluch, z którym jestem na spacerze marudzi.   Mam wtedy zawsze pod ręką moją tajną broń. Małą, tanią (1,50 zł! :), którą łatwo mieć zawsze pod ręką w torebce. Niby banalna rzecz, ale za to o dużej mocy rażenia 🙂

Mowa o bańkach! Uwielbiam je za uniwersalność. Można je używać na zewnątrz i wewnątrz, spodobają się niemowlakiem, niesfornym dwulatkom i znudzonym przedszkolakom; także dzieciom w szpitalu i w podróży. Opakowanie tych najzwyklejszych baniek jest lekkie, więc można je mieć pod ręką.

No i naprawdę mogą rozchmurzyć  szare dni w naszym ogarniętym już często jesienną chandrą domu.

Jak się bawić bańkami? 

(zabawy są przedstawione chronologicznie, czyli po kolei- od zabaw z niemowlakiem do zabaw z przedszkolakiem)

1. Dmuchanie baniek przez rodzica

Maluszek ćwiczy wzrok, gdy bańka rozbije mu się na uchu, nosie i rączkach to przy okazji ma też doznania sensoryczne, a gdy z czasem  będzie próbował dotknąć rączkami baniek, ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową.

2. Bańki plus wiatrak 

To jest moja ulubiona zabawa dla grupy dzieci, ale znudzonemu maluszkowi, który potrzebuje nowych atrakcji w domu też przypadnie do gustu. Wiem, że czas na wiatraki w domu już minął (mój został przetransportowany do piwnicy), ale mimo wszystko chcę was zachęcić do wyciągnięcia go (gdziekolwiek on jest) i chwili zabawy. Nie trzeba dmuchać baniek, wystarczy podłożyć zanużony w płynie patyczek pod wiatrak i efektem tego będzie całe pomieszczenie wypełnione bańkami! Widok rozkoszny 🙂

3. Dmuchanie baniek przez dziecko- rodzic trzyma butelkę 

Świetne przygotowanie do mowy. Roczne maluszki już będą chętne do tego zadania.

4. Dmuchanie baniek przez dziecko- dziecko trzyma także butelkę 

Dziecko uczy się kontrolować swoje ruchy, bo musi trzymać tak, by nie wylać płynu do baniek.

5. Dwa zestawy baniek-jedna osoba dmucha, druga łapie bańki na patyczek.

2- 3 latki powinny sobie już poradzić z tą zabawą. Jak w tytule- jedna osoba (rodzic lub dziecko) robi bańki, a druga osoba łapie je na patyczek do baniek. Można tą zabawę oczywiście wykonywać też pojedynczo- robić bańki i potem od razu spróbować je łapać na patyczek.
Czy wasze maluchy też tak lubią bańki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *