1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata

Wspólne muzykowanie. Instrumenty domowej roboty

Wbrew temu, co sugeruje zdjęcia to nie będzie post o instrumentach z plastiku, ale o pierwszych, najprostszych “instrumentach” dla Twojego dziecka 🙂 Słowo instrumenty dałam w cudzysłów świadomie- zaraz zobaczycie dlaczego 🙂 Oto kilka patentów na wspólne muzykowanie z najmłodszymi!

Dzieci uwielbiają hałasować. Pozwólmy im na to (od czasu do czasu, nie cały czas oczywiście:).  Taki “instrument” domowej roboty jest świetnym źródłem hałasowania i dobrej zabawy.

Kilka podstawowym kategorii:

1. Coś do szarpania

np. można nałożyć kilka gumek recepturek na jakieś pudełko np. po herbacie lub nieco większe po jakiś kosmetykach, można też wziąć stronę gazety w dwie ręce i mocno nią szarpać

2. Coś do potrząsania

np. klucze, butelka plastikowa wypełniona ziarenkami (tutaj), jajko z kinder niespodzianki wypełnione ryżem

3. Coś do dmuchania

np. rolka od papieru toaletowego czy ręcznika papierowego, lejek lub sklejone słomki do picia różnej długości (tutaj)

4. Coś do uderzania

np. garnki i łyżki drewniane, dwie łyżeczki, dwie pokrywki, w sumie każdy twardy przedmiot (można uderzać nim o stół lub podłogę)

5. Coś co jest zawsze pod ręką:

  • głos (do śpiewania, wydawania śmiesznych dźwięków, udawania dźwięków instrumentów)
  • ręce (do klaskania)
  • nogi (do tupania)

Jak się bawić takimi instrumentami?

Najlepiej wrzucić na luz i dać się ponieść zabawie z maluchem. Raz grać cicho, raz głośno, raz szybko, raz wolno, raz po prostu robić rumor, a innym razem próbować wygrać prostą melodię lub rytm.

Można wystukiwać i wygrywać proste wierszyki, takie jak: “Ele mele dudki” czy “Siała baba mak” lub tworzyć tło rytmiczne do piosenek: “Panie Janie”, “Włazł kotek na płotek” czy ” “Pieski małe dwa”…

Takie zabawy z muzyką to dla malucha świetny pretekst do ćwiczenia samodzielności, samokontroli, koncentracji i reakcji oraz po prostu uwrażliwienia na dźwięki i rytmy. No i pamiętajcie też, że oprócz przyjemności wynikającej ze wspólnego muzykowania, muzyka ma jeszcze jedną doskonałą właściwość- jej słuchanie i tworzenie jest świetną podwaliną do nauki języka!

Miłego grania życzę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *