1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

10 zabaw- klasyków

To moja subiektywna lista 10 zabaw- klasyków. Zabawy klasyki to te aktywności dziecięce, które sprawdzają się zawsze. Można się bawić w taki sposób ze szkrabami w każdym wieku, nieco tylko z czasem urozmaicając te zabawy. Aktywności te przeważnie podobają się wszystkim dzieciom, są atrakcyjne dla malucha i niezbyt męczące dla rodzica.

Czy też masz taką swoją prywatną listę? Jakie zabawy uwielbia Twoje dziecko?

1. Ja cię gonię, a ty uciekasz

Zabawa jest prosta: my gonimy dziecko, a ono ucieka, a potem zachęcamy, by to ono nas goniło. Polecam wyolbrzymiać podczas tej zabawy, udawać potwora, robić śmieszne miny, udawać, że się biegnie szybko, można się potykać, śmiesznie komentować. Ważne, gdy dziecko nas goni to należy dać się złapać! Jeśli mamy do czynienia z dzieckiem, które jeszcze nie chodzi to bawimy się we trójkę: jedna osoba trzyma dziecko i z nim ucieka, a my je gonimy.

2. Taniec

Może przyjąć różną formę, a to szalonych tańców, a to po prostu podrygiwania. Dobre są też zabawy z prostymi regułami, np. puszczamy jakąkolwiek muzykę (zadbajmy, żeby było różnorodnie, raz muzyka klasyczna, raz rockowy zespół, innym razem trochę latino:) Gdy muzyka gra to tańczymy z maluchem, gdy nie ma muzyki to zatrzymujemy się. Lub inna wersja: gdy gra muzyka tańczymy, gdy nie ma muzyki to szybko kładziemy się na podłodze. Kombinacji jest wiele, spróbujcie wymyślić Wam odpowiadającą.

Dzieci uwielbiają muzykę. W zabawy taneczne można się też bawić z dzieckiem w taki sposób, że to ono samo tańczy, a my tylko operujemy muzyką- włączamy i wyłączamy. Gdy nie mamy pod ręką żadnego sprzętu do odtwarzania muzyki to można dziecku wyklaskiwać rytm lub śpiewać piosenkę.

4. Łaskotki

Łaskoczmy dzieci. Dzieci je uwielbiają. Można dodać do łaskotek wierszyki ( “idzie myszka do braciszka”, czy “pisze pani na maszynie”)

Łaskotki oczywiście przede wszystkim rozśmieszają, tym samym obniżają napięcie dziecka, rozluźniaj. ; Można poprosić, by dziecko nas też połaskotało.

5. “Zjem cię” lub “Wędrujące buziaczki”

Obcałowywanie dziecka, lub udawanie, że chce się go pożreć są dla dzieci komiczną sytuacją, więc wzbudzają wiele śmiechu. Jeszcze jak będziemy przy tym robić śmieszne miny (mówiąc np. zjem, twoją nogę, w całości i udając, że ją pożera) to gwarantuje rozluźnienie dla obu stron biorących udział w zabawie.

6. Konik

Bierzemy dziecko na kolana i podnosimy na przemian kolana wydając przy tym dźwięki takie jakie wydaje konik. Dziecko się cieszy, bo podskakuje, słyszy rytm, słyszy dźwięki zwierzątka i do tego ekscytująca jest ta niepewność (czy nie spadnę 😉

Można tą zabawę urozmaicić wierszykiem „Jedzie, jedzie pan, pan, na koniku sam, sam, a za panem chłop, chłop na koniku hop, hop”

Zabawa jest dobra od momentu, gdy dziecko siedzi (czyli od mniej więcej 5-7 miesięcy).

7. Masażyki

Można po prostu zrobić profesjonalny masaż naszemu niemowlęciu (wykorzystując np. elementy masażu Shantala), lub improwizować: można głaskać, lekko drapać, szczypać, robić kółka, ostukiwać palcami, całować, czy wykonywać dziecku masaż sensoryczny: dotykać je różnymi przedmiotami- watą, piórkami, folią bąbelkową, papierem, drewienkiem.

8. Teatrzyk

Teatrzyk to rozbudowana wersja zabawy “a kuku”. Już niemowlakowi można robić teatrzyki, chowając rzeczy np. za kanapę, a potem pokazując znów, potem dodając dźwięki. Starszym maluchom (od ok.1,5 r.ż.) wprowadzamy już elementy opowieści.

9. Nowy przedmiot, nowy dźwięk, nowe pomieszczenie

Świetna zabawa: dać dziecku rzecz lub sytuacje, w której jeszcze nie był, lub zrobić coś niespodziewanego (upuścić łyżkę, wyjść z nim nagle na korytarz, wyciągnąć z torebki, szafki rzecz, której nie widział, zaśpiewać piosenkę ). Zagwarantowana chwila zainteresowania- na pewno kilka sekund, czasem kilka minut.

10. Podróż na kocu

Do zabawy potrzebny jest:

  • koc
  • w miarę śliska nawierzchnia (bez dywanów, dywaników, sama podłoga najlepiej)

Dziecko sadzamy na kocu i ciągniemy je po całym domu. Raz wolno, raz szybko, zakręcamy, okręcamy, ostro hamujemy, pokonujemy przeszkody itp. Możemy dodawać dzięki auta lub konika. Oczywiście z niemowlakami jazda jest spokojna ( one najczęściej jeżdżą na leżąco), ale im dziecko starsze tym można coraz bardziej taką jazdę urozmaicać (dziecko może leżeć, siedzieć). Z czasem zabawa rozrasta się: maluch może też sam próbować swoje zabawki ciągnąć na kocu.

Dla naszego dziecka to, co nowe zawsze jest ciekawe! Na zdjęciu Mała Ł ogląda przyniesionego przeze mnie gniotka.

komentarze 2

  • emilia

    Super, że stworzyłaś takiego bloga! Ostatnio właśnie szukałam inspiracji, czasem napada człowieka brak pomysłów, fajne inspiracje. Powodzenia!

    • admin

      Dziękuję za miłe słowa! 🙂 Właśnie blog po to powstał, żeby pomóc rodzicom w dobrym spędzaniu czasu z dzieckiem- dlatego cieszę się, że jest pomocny! Emilio, korzystaj więc. 🙂 I polecam zerkać też czasem na stronę bloga na facebooku: O zabawie -tam też na bieżąco zaczęłam umieszczać nieco inspiracji. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *