zabawy taneczne
1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  SPIS ZABAW

Tańczmy! 4 zabawy taneczne dla maluchów.

Oto 4 zabawy taneczne dla maluchów plus kilka inspiracji muzycznych.

Zabawy te są proste, uczą dziecka dostosowania się do reguł, dają możliwość wyżycia się.

Jeśli tańczymy z dziećmi to zadbajmy o to, by miały one w tym dużo swobody.  Nie narzucajmy ruchów, nie zmuszajmy do pokazywania gestow. Niech dziecko najpierw przede wszystkim czerpie radość z tańca, z ruszania się. Zresztą może się okazać, że dziecko po prostu nie jest w stanie powtórzyć ruchów, które mu pokazujemy, bo nie jest to jeszcze możliwe pod względem jego możliwości motorycznych (np. dzieci umieją skakać obunóż dopiero w wieku 2 lat).

1. Muzyka stop
Wesja 1 Gdy gra muzyka tańczymy, gdy nie ma muzyki to nie ruszamy się
Wesja 2 Gdy gra muzyka tańczymy, gdy nie ma muzyki to szybko kładziemy się na podłodze (albo siadamy po turecku, albo podnosimy ręce, cokolwiek nam przyjdzie do głowy)

2. Taniec z rekwizytem
Dajemy dziecku jakiś przedmiot, rekwizyt, z którym będzie tańczył (może to być wstążka z bibuły, miś, apaszka). Pokażmy dziecku jak można z takim rekwizytem poruszać się. Potem włączmy muzykę- najlepiej w średnim tempie i zaczynamy wspólne tańce

3. Szybko-wolno
Wybieramy utwór szybki, wesoły i tańczymy bardzo szybko: szybkie podskoki, bieganie, kręcenie się. Potem nagle przełączamy na utwór wolny i tańczymy bardzo powoli: skradamy się, powoli się obracamy i powoli ruszamy rękoma i nogami.

4. Tworzenie muzyki
Małym dzieciom, które chcą grać, najlepiej dać instrumenty perkusyjne, przeszkadzajki, takie jak grzechotki, bębenki. Możemy też w domu samemu stworzyć takie instrumenty. Zamiast bębenków i perkusji- garnki i sztućce. Zamiast grzechotek- butelki z kaszą (duże i małe).

Mam jeszcze, tak jak zapowiadałam we wstępie, dla was kilka inspiracji muzycznych. Moje dzieci lubią szaleć m.in. do tych utworów:

Mucha w Mucholocie

tzw. Belgijka

zespół Beltaine

The Traveling Song

Walc z filmu Noce i Dnie

Walc kwiatów

A wy do jakich utworów tańczycie ze swoimi dziećmi? 🙂

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *