1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

Przepisy na zabawy w kuchni.

Musisz ugotować obiad, a tu obok dziecko spragnione zabawy. Czym więc zająć malucha w kuchni, by i obiad był zrobiony i dziecko było zadowolone? 😉

Kuchnia jest świetnym miejscem do zabawy, tyle w nich przedmiotów o różnych ciekawych kształtach oraz składników spożywczych o fascynujących smakach, zapachach i kolorach. Szczególnie dla szkraba, który dopiero poznaje, jak funkcjonuje ten świat. Jako, że w kuchni spędzamy najczęściej dużo czasu, a nasz maluszek chce (lub musi :)) nam w tym towarzyszyć to jest szansa, że przyda się wam te kilka inspiracji napisanych poniżej na temat zabaw w kuchni- oto kilka aktywności, którymi możemy zająć malucha towarzyszącego nam na przykład przy przygotowywaniu posiłku.

Niemowlaki

Motywem przewodnim zabaw niemowlaków w kuchni jest… jedzenie! 🙂 Maluszki do 6 miesiąca możecie spróbować zapoznawać z różnymi zapachami. Niech pozna jak pachnie cytryna, cynamon, kawa, wiórki kokosowe… Wystarczy przybliżyć do nosa dziecka daną rzecz, źródło zapachu i potrzymać kilka sekund. Potem opowiedzieć mu o tym, co się dzieje, np.: To jest cynamon, pachnie słodko. Tyle wystarczy. Dla malucha będzie to niezwykły moment poznawania świata i przyjemność.

Starszakom można zorganizować zabawę jedzeniem. Nie musicie od razu praktykować BLW (ang. baby-led weaning, czyli sposób wprowadzania pokarmów stałych dziecku, w którym maluch od początku je samodzielnie). Jak ktoś nie jest przekonany do tej metody to może wykorzystać jej elementy w codzienności i od czasu do czasu dać maluchowi do zabawy jakieś warzywo lub owoc, by podtykało je, manipulowało nim w ręce, smakowało, brudziło. Może to być banan, czy brokuł, ale też może być to po prostu rozgotowany ryż, w którym będzie zanurzał swoje ręce, lub długi makron spaghetti, który będzie spróbował chwycić ?

1-2 lata

Motywem przewodnim tej grupy wiekowej będą sprzęty kuchenne: garnki, łyżeczki, sitka, lejki, drewniane łyżki. Rodzice, którzy mają dzieci w tym wieku wiedzą, że to jest intensywny czas myszkowania szkraba po domu. Każda szafka, półka, jakikolwiek zakątek nie zostanie pominięty, jeśli tylko będzie maluch miał możliwość tam dotrzeć, dosięgnąć. Dlatego zróbmy dzieciom przyjemność i pozwólmy powyciągać garnki, miski, sitka, lejki z szafek. Niech nimi bębni, wkłada je i wykłada, niech stuka i brzęczy, cokolwiek. Możesz mu też pokazywać jak każdy przedmiot działa, co służy do kręcenia, co do wkładania. Maluch ucieszy się też ze zwykłych papierowych lub plastikowych kubeczków plus łyżeczek (może zostały wam po wakacyjnym grillu?:). Zapewne będzie gryzł kubki, chciał z nich pić, lub poczęstuje nimi ciebie, potem spróbuje mieszać łyżeczkami, stukać nimi o kubek, ziemie i nimi rzucać. Ciekawe co jeszcze wymyśli twój maluch?

2-3 lata

Dzieci w tym wieku już chwile dłużej niż roczniaki mogą usiedzieć na miejscu i się skupić. Spróbujcie to wykorzystać i dać maluchowi coś do lepienia.  Proponuje masę plastyczną z mąki, oleju i wody ( czyli ciasto na pierogi – tutaj przepis) albo zróbcie masę solną. Przepis jest prosty: mąka i sól w takich samych proporcjach (np. szklanka tego i tego) plus trochę wody, by złączyć te dwie rzeczy. Masa solna ma tą zaletę, że można sprawić, iż “rzeźby” malucha będą trwalsze, wystarczy je włożyć na godzinkę do piekarnika ustawionego na 180 stopni. Maluchowi można urozmaicić lepienie dodając mu kubki, łyżki, foremki czy ziarna lub makaron w różnych kształtach.

3-4 lata

Dzieci w tym wieku najczęściej lubią rysować, malować i w ogóle manipulować dłonią (motoryka mała). Polecam spróbować z nim rysować zamiast kartką na papierze to palcem po stole. Wystarczy wysypać mąkę pszenną lub kaszę mannę na stół ( lub blaszkę do pieczenia- dla tych, którzy nie chcą mieć za dużo do sprzątania) i pozwolić dzieciom rysować na niej różne kształty. Gdy się to dziecku znudzi to można wprowadzić do tej zabawy element kopiowania- narysować na kartce pisakiem jakiś wzór i zaproponować maluchowi by go przekopiował, czyli narysował taki sam na mące.

Drugą zabawą jest malowanie. Zamiast farb proponuje użyć mocnego naparu z herbaty czy kawy. Powstaną wtedy obrazki w przepięknych różnorodnych odcieniach brązowego. A gdy zamalujemy całą kartkę tym naparem to otrzymamy kartkę papieru stylizowaną na starą, pożółkłą.

Dobrej zabawy!

A wy macie jakieś pomysły na zajęcie czymś malucha w kuchni?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *