1-2 lata,  2-3 lata,  3-4 lata,  niemowlaki,  SPIS ZABAW

zabawy z gazetami

Uwielbiam rzeczy z recyklingu do zabawy, jestem ich zagorzałą fanką. Jedną z takich rzeczy stricte recyklingowych jest… gazeta. Do zabaw, które zaraz zaproponuje przyda się ta tzw. szara, z cienkiego papieru (czyli np. codziennie dzienniki, gazetki reklamowe z supermarketów). Są dość plastyczne, łatwo je zgnieść, podrzeć.

Jeśli macie w domu dużo kolorowych gazet, tych z dużą ilością obrazków to nie wyrzucajcie ich, też są dobre do zabawy. Jakiej? O tym napiszę kiedy indziej. Póki co trzymajcie je gdzieś na potem.Zabawy z gazetą ćwiczą przede wszystkim małą motorykę i kreatywność dziecka.

Kilka propozycji:

-darcie na strzępy (świetny sposób na rozładowanie emocji, potem można w te małe skrawki dmuchać i je podrzucać, obrzucać się nimi)
– granie na gazecie ( szeleszczenie nią)
– robienie kulek z gazety ( można je turlać, starszaki można do celu rzucać lub rzucać do siebie- jak śnieżki)
– wkładanie gazet do butelek (najlepiej tych pięciolitrowych!)
zrobienie czapki z gazety, tzw. kapelusza malarskiego ( po nałożeniu tej czapki wygląda się jak krasnoludek albo pirat- w zależności jak się nałoży)
– tor przeszkód (rozkładanie gazet po całym pokoju jedna przy drugiej i tym samym utworzenie z nich mostu )
– taniec na gazecie (ja kojarzę to z dziecięcych imprez andrzejkowych,a wy, znacie to? Tańczymy na gazecie, nie możemy wyjść poza nią; po chwili składamy gazetę na mniejszy kawałek, potem coraz mniejszy, cały czas nie wolno wyjść nogą poza gazetę)

Która z zabaw dla kogo?

Dla niemowlaków polecam pokazywanie gazety- tego jak szeleści, dla tych raczkujących można spróbować zrobić dość dużą kulę z gazety i ją poturlać, aby maluch ją mógł gonić.  Po 1 roku życia można próbować już wspólnego darcia gazet, robienie toru przeszkód, czy wkładania jej do butelek.  2 latki mogą polubić też podrzucanie i rzucanie do celu. 3-4 latkom spodoba się wyklejanie obrazków skrawkami gazety oraz tańce na gazecie. W każdym wieku  może spodobać się  dmuchanie ich (jak na zdjęciu) oraz nakładanie kapelusza malarskiego ( na swoją głowę lub rodzica). Oczywiście teprzykłady te są tylko propozycją.  Mogą być punktem wyjścia do bardziej szalonych zabaw z gazetami. Idźcie za dzieckiem, patrzcie co mu się podoba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *