
Zabawy z kartką papieru
Czy zwykła kartka kartka papieru może zainteresować dziecko? Co miałoby być w niej takiego ciekawego, by maluch się nią zaciekawił przez kilka chwil?
Już spieszę z wyjaśnieniem: samej kartce faktycznie może nie ma nic ciekawego ( no chyba, że damy go sześciomiesięcznemu niemowlakowi do rąk, od razu z pasją zacznie ją pożerać :), ale już zabawa z nią może być atrakcyjna.
Informacja na temat tego, jak dobrze bawić się zwykłą kartką papieru przydaje się szczególnie, gdy nagle znajdziecie się w miejscu, w którym nie ma żadnych zabawek, nie ma też innych towarzyszy zabaw i maluch ewidentnie się nudzi. Taka sytuacja może nas spotkać na przykład będąc w gościach u znajomych, którzy nie mają jeszcze dzieci. W takim miejscu, w którym przebywają zazwyczaj dorośli znajdzie się jednak zapewne wspomniana wyżej zwykła biała kartka i jakiś kolorowy pisak (chociażby zakreślacz,ale może być też zwykły długopis).
Mamy więc tylko kartkę, mamy coś do pisania i mamy znudzonego malucha, którego trzeba na kilka chwil zająć- i co dalej? Jak można bawić się z maluchem używając do tego tylko kartkę papieru?
Kilka prostych propozycji:
z niemowlakiem możemy
- złapać kartkę za dwa końce i wachlować kartką malucha, a potem złapać za boki kartki i szeleścić nią (warto przekładać- chwila szeleszczenia, chwila ciszy, chwila szeleszczenia, chwila ciszy)
- zrobić klasyczne “a kuku”- schować się za kartką papieru i potem pojawić znów z uśmiechem przed twarzą malucha; a potem na odwrót- schować twarz malucha za kartką i następnie ściągać ją z twarzy malucha z wielkim uśmiechając się do niego
- kłaść kartkę na głowę i teatralnym ruchem sprawiać, że ona z niej spadnie- powinno rozśmieszyć malucha
z dzieckiem w wieku 1-2 lata możemy
- zwinąć kartkę w rulon i potem sprawdzać z maluchem, która rzecz (mogą to być przedmioty, które mamy pod ręką: łyżeczka, portfel, kubek itp.) przejdzie przez nią, a która nie
- zgnieść ją i uformować w kulkę, a potem rzucać/turlać ją do jakiegoś celu
zrobić dziurę w kartce i patrzeć przez nią na świat dookoła - podrzeć kartkę na strzępy, położyć na rękę (swoją, a potem malucha) i próbować zdmuchnąć je (ty, a potem maluch)
z dzieckiem w wieku 2-4 lat możemy:
- bawić się w “zgadnij co namaluje”- dorosły maluje, a dziecko zgaduje w trakcie malowania, co to za rysunek
- położyć na ziemi kartkę i zrobić tor przeszkód (możemy przez kartki przeskakiwać, albo możemy je położyć jedna przy drugiej- wtedy powstanie most; możemy na kartkach coś narysować i tym samym urozmaicić grę, to znaczy np. rysujemy na niektórych kartkach kółka i umawiamy się, że gdy dziecko stanie na kółku robi np. dwa przysiady)
- złożyć kartkę na pół i zrobić laurkę
- odrysować rękę/stopę dziecka na kartce
- złożyć razem z dzieckiem samolot z papieru i potem nim rzucać
bawić się w chowanego- dziecko zamyka oczy, a my chowamy kartkę w jakieś tajne miejsce- maluch ma za zadanie znaleźć tą kartkę
Miłej zabawy!

Dlaczego o zabawie?

Ęce pęce
Może Ci się spodobać

Lornetka. Do dostrzegania i tropienia.

Co masz pod ręką? Koc!
